Vencelík | Wentzel | Wentzl
Vencelík
Przedsiębiorstwa posiadające zezwolenie na działalność pod nazwą Vencelík są odrębne od przedsiębiorstw działających pod nazwą Wentzl.
Polski znak towarowy Vencelik jest własnością członka rodziny.
Fundacja Rodziny Wentzlów
Anna Laskowska (née Wentzl) w swoim testamencie założyła Fundacja Familijna Rodziny Wentzlów i przekazała jej w spadku kamienicę przy Rynku (nr 19) oraz firmę „J. Wentzl”, która powinna pozostać własnością Fundacji na zawsze i w żadnym wypadku nie może zostać przeniesiona na osobę trzecią.
Fundacja Familijna Rodziny Wentzlów jest właścicielem znaku towarowego Wentzl (PWP Z.418548 / R.277717).
W Testamencie Anny Laskowskiej czytamy, że celem Fundacji jest przeznaczenie swoich dochodów na pomoc materialną potomkom kuzynki Anny, Marii Walerii Wentzl i jej męża Ludwika Moczarskiego, potomkom Józefa Rostafińskiego i potomkom Józefa Stummera, w każdym z tych przypadków aż do ostatecznego wygaśnięcia linii. W przypadku wygaśnięcia wszystkich linii rodzinnych uprawnionych do świadczeń, dochód Fundacji należy przeznaczyć na świadczenia dla starszych kobiet rzymskokatolickich z dobrych domów, które przejściowo lub trwale znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Żyją potomkowie linii Moczarskich i Rostafińskich.
Testament Anny Laskowskiej wskazywał dalej, że:
- stała część rocznego dochodu Fundacji powinna być przeznaczona na utrzymanie kamienicy (konstytucyjnie ustalony na 20% rocznego dochodu netto Fundacji).
- członkowie Rady Nadzorczej mają być wybierani spośród osób znanych i szanowanych, które dają rękojmię działania w kierunku wyznaczonym w jej Testamencie.
Fundacja i jej tytuł prawny do kamienicy pod numerem 19 na Rynku Głównym w Krakowie zostały formalnie potwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 16 października 1998 roku.
Kontakt
Gajek i Wspólnicy
Wszystkie prawa zastrzeżone