top of page
Pod Obrazem, 19 Rynek Głowny, Krakow

                           

Fundacja Familijna Rodziny Wentzlów

Anna Laskowska (née Wentzl) w swoim testamencie założyła Fundację Rodzinną Rodzin Wentzlów i przekazała jej w spadku kamienicę przy Rynku (nr 19) oraz firmę „J. Wentzl”, która powinna pozostać własnością Fundacji na zawsze i w żadnym wypadku nie może zostać przeniesiona na osobę trzecią.

 

W Testamencie Anny Laskowskiej wskazano, że celem Fundacji było przeznaczenie jej dochodów na pomoc materialną potomkom kuzynki Anny, Marii Walerii Wentzl i jej mężowi Ludwikowi Moczarskiemu, potomkom Józefa Rostafińskiego i potomkom Józefa Stummera, w każdym tych przypadków aż do ostatecznego wyginięcia linii. Żyją potomkowie linii Moczarskich i Rostafińskich.

 

W przypadku wygaśnięcia wszystkich linii rodzinnych uprawnionych do świadczeń Anna zdecydowała, że dochody Fundacji należy przeznaczyć na świadczenia dla starszych kobiet rzymskokatolickich z dobrych domów, które przejściowo lub trwale znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

 

Stałą część rocznego dochodu Fundacji należy przeznaczyć na utrzymanie kamienicy.

 

Anna wskazała, że członkowie Rady Nadzorczej mają być wybierani spośród osób znanych i szanowanych, które dają gwarancję, że będą działać w kierunku wyznaczonym w jej Testamencie.

 

Fundacja i jej tytuł prawny do kamienicy pod numerem 19 na Rynku Głównym w Krakowie zostały formalnie potwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 16 października 1998 roku.

Fundacja Familijna Rodziny Wentzlów jest właścicielem znaku towarowego Wentzl (PWP Z.418548 / R.277717).

                                                               

Vencelík

Polski znak towarowy Vencelik jest własnością członka rodziny.

 

Przedsiębiorstwa posiadające zezwolenie na działalność pod nazwą Vencelík są odrębne od przedsiębiorstw działających pod nazwą Wentzl.

Kontakt: kancelaria@mgiw.pl

Gajek i Wspólnicy

Wszystkie prawa zastrzeżone

Anna z Wentzlów Laskowska (1884–1936)
bottom of page